Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Menu

Odbavené zavazadlo do letadla –
rady a tipy pro Vás

Balení na dovolenou, výlet či pracovní cestu je opravdu fuška. A pokud jste v cestování nováčci, je důležité si objasnit pár věcí. V případě, že Vám na cesty nestačí příruční zavazadlo, které si vezmete s sebou na palubu, nezbývá nic jiného než si pořídit cestovní kufr, batoh či tašku, která Vás bude na cestách doprovázet. Ale není to tak jednoduché, pro „odbavená“ zavazadla v letadle totiž také platí určitá pravidla. Sepsali jsme pro Vás pár tipů, se kterými bude cestování hračka.

Odbavené zavazadlo do letadla – rady a tipy pro Vás

Co je vůbec odbavené zavazadlo?

Nejdříve je důležité si objasnit, co je vlastně odbavené zavazadlo. Odbavené zavazadlo je takové zavazadlo, které si necháváme odbavit na takzvaném check-inu a nebereme si jej tedy s sebou do letadla. Tyto zavazadla jsou ve většině případů větší a platí pro ně mnohem méně omezení, než pro zavazadla příruční, které máme naopak po celou dobu letu u sebe. Je ale nutné dodržovat maximální povolené rozměry a váhu, stanovenou jednotlivými aerolinkami. Nebojte se ale, že byste nemohli odletět s těžším či rozměrnějších zavazadlem, to vůbec ne. Aerolinky si ale za tyto překročení účtují poměrně vysoké poplatky. A jak této situaci předejít? Prostě si kufr doma přeměřte. Maximální rozměry odbavených zavazadel najdete na webových stránkách jednotlivých aerolinek. Co se hmotnosti týče, není nic jednoduššího, než si kufr zvážit v pohodlí domova. Na obyčejné váze, popřípadě na speciální váze na zavazadla, kterou jistě nepostrádá žádný pravidelný cestující.

Jaká jsou pravidla pro přepravování sportovní výbavy?

Zase je to o té které aerolince. Někteří dopravci dokonce nabízejí přepravu sportovní výbavy zdarma, ale to pouze do určitých destinací a samozřejmě s hmotnostním omezením. Zpravidla se bavíte spíše i mimoevropských letech. Po Evropě si cestující musí přepravu své sportovní výbavy zaplatit nebo není tato přeprava dokonce vůbec povolena. Nejlepším řešením je tedy opět pročíst podmínky konkrétního dopravce. Tím se zajisté vyhnete nepříjemnostem na letišti.

Co nesmíte přepravovat v odbaveném zavazadle?

Pro odbavená zavazadla platí trochu mírnější podmínky než pro ty příruční. Každopádně i tady existuje pro cestující řada omezení. Vždy je dobré použít nejdřív selský rozum a zamyslet se, zda by daný předmět mohl být pro mě či pro mé okolí nebezpečný. Pokud ano, raději jej nechám doma nebo si na podmínkách jednotlivých dopravců zjistím, zda si jej mohu vzít. Pár předmětů, které jsou v odbaveném zavazadle zakázány, tu pro Vás máme.

• Hořlaviny
• Žíraviny
• Výbušniny
• Plyny
• Zbraně
• Toxické látky

Pokud chcete převážet jakýkoli ostrý předmět, dbejte na to, že jej musíte zabezpečit tak, aby nedošlo ke zranění pracovníků při jeho odbavení či přenášení.

Kromě předmětů, které do odbaveného zavazadla vyloženě nesmí, tu máme také předměty, které bychom si do odbaveného zavazadla brát neměli. A to pouze z praktických důvodů. Může se stát, že se zavazadlo při přepravování ztratí nebo třeba jen zůstane v přestupní stanici. Nedávejte si tedy do odbaveného zavazadla takové věci, které denně potřebujete nebo které mají vysokou hodnotu. Na mysli máme zejména.

• Peníze či šperky
• Klíče
• Dokumenty
• Elektroniku
• Doklady

Za zničení těchto předmětů během přepravy a letu navíc dopravce neručí. Nemuselo by se Vám to tedy vyplatit.
Jaké jsou podmínky pro velikost a váhu zavazadel?

Bohužel neexistují žádné univerzální rozměry pro odbavená zavazadla. Každá z aerolinek má jiná pravidla a ty je nutné si přečíst na webových stránkách daných společností. Pro příklad uvádíme pár známých přepravců. Aerolinky své podmínky ale v čase mění, proto doporučujeme se raději podívat na zmíněné webové stránky, kde vždy najdete aktuální informace. Důležité je ještě podotknout, že přepravní společnosti tyto rozměry počítají včetně nejrůznějších kapsiček, madel a koleček

VáhaRozměry v x š x hDoplatek při nadváze
Czech Airlines23 kg203 cm60-150 €
British Airways23 kg90 x 75 x 43 cm40 £
Austrian23 kg158 cm50-100 €
Emirates20 kg158 cmDle destinace
Lufthansa23 kg158 cmDle destinace

Co s odbaveným zavazadlem když přestupujete?Pokud letíte s přestupem, jistě Vás zajímá, jak vlastně přepravit Vaše zavazadlo, aby se spolu s Vámi dostalo až do cílové destinace. O to ale nemusíte mít obavy. Své zavazadlo si jednoduše odbavíte na letišti, ze kterého odlétáte a pak už se o něj nemusíte vůbec starat. Je totiž odbaveno až do Vaší cílové destinace, kde si jej vyzvednete. Jsou ale samozřejmě i výjimky, kdy si budete muset své zavazadlo v přestupní stanici odbavit sami. O tom ale budete zajisté informováni již při check-inu.Rady na závěr:Ať už Vás čeká jakýkoli let letadlem, vždy si podrobně přečtěte přepravní podmínky té dané letecké společnosti. Tyto pravidla se totiž u každé z aerolinek liší. Pročtěte si také zakázané předměty, které s sebou nemůžete vzít a to jak na palubu, tak i do odbaveného zavazadla. Při odbavení zavazadla si důkladně zachovejte příslušné zavazadlové lístky. V případě, že přestupujete, není se čeho obávat, o Vaše zavazadla se po celou dobu nemusíte starat a budou dopravena až do cílové destinace. Tak myslete na to! Kdo je připraven, není zaskočen.

11. 9. 2018

Nahoru