Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Menu

Jak pečovat o školní batoh

Na začátku školního roku děti nastoupí do tříd hrdě, s aktovkou zářící novotou nebo alespoň důkladným vyčištěním. Jak ale zařídit, aby stejně pěkně vypadala i za pár týdnů nebo měsíců? Máme pro vás pár praktických tipů!

Jak pečovat o školní batoh

1. Školní batoh se musí líbit

Základem je vybrat takovou aktovku, o kterou bude dítko pečovat s láskou. Pokud mu (byť s dobrým úmyslem) zakoupíte školní batoh, který se zdá praktický VÁM, ale potomek nad ním ohrnuje nos, pravděpodobně si jej nebude vážit tak jako toho, který si získá jeho srdce.

Není však nutné vzdávat se požadavků na kvalitu a praktičnost. Jednoduše proveďte mírnou filtraci předem a do obchodů plných nekvalitních aktovek (i když s líbivými motivy) dítě raději ani nevoďte. Naštěstí dnes není nutné dělat kompromisy. Hezké školní batohy najdete i u špičkových výrobců, ke kterým se řadí například značka Ergobag.

A na co se tedy při výběru zaměřit? Na pohodlné nošení, propracovaný zádový systém a možnost individuálního nastavení ramenních, případně i hrudních a bederních popruhů. Z hlediska snadné údržby oceníte zejména kvalitní nepromokavý materiál.

2. Hlavně ať to není nuda

V dnešním světe se to všemožnými podněty jen hemží a děti jsou od útlého věku zahrnovány spoustou barevných, svítících a blikajících vjemů, které útočí na jejich smysly. Není proto divu, že je většina věcí přestane po chvíli bavit. Při výběru školního batohu proto berte tuto skutečnost v potaz.

Pozornost dětí si snadno získají hravé prvky nebo doplňky, které je možné měnit, kdykoliv si dítko usmyslí. Patří mezi ně různé přívěšky nebo třeba kletties, což jsou vyměnitelné obrázky na suchý zip k batohu Ergobag Prime. Ať zrovna frčí dinosauři nebo lesní víly, není problém batoh módním trendům přizpůsobit.

3. Vše má mít své místo

Skvrny od psacích potřeb, vysypané drobky, mastné fleky či rozlité pití na kráse školnímu batohu rozhodně nepřidají. Dítko proto naučte správně si své věci zorganizovat a důkladně je ukládat tam, kam patří. Uznáváme, není to vždy lehké. Motivace ale vzroste s různými cool doplňky.

Školáka vybavte boxem na svačinu a spolehlivou láhví ze zdravotně nezávadného materiálu. Vhod přijdou také desky na sešity a prostorné penály či pouzdra. Nezapomeňte ani na pytlík na přezůvky. Plusové body si získají motivy, které jsou zrovna IN. Zejména malé slečny pak ocení i sladění barev a vzorů tak, aby jednotlivé kousky tvořily ucelenou sadu.

Tip. Pokud se vám s těmito drobnostmi nechce lámat hlavu, můžete si ušetřit práci a při nákupu se porozhlédnout rovnou po kompletním školním setu.

4. Ochrana aktovky i jejího obsahu

Nebezpečí ušpinění školního batohu nečíhá jen zevnitř, ale i zvenčí. Promoknutí při silném dešti nebo ostříknutí blátivou vodou z kaluže lze však poměrně snadno předcházet. Neuvádí-li výrobce jinak, většinu materiálů můžete jednoduše naimpregnovat speciálním přípravkem k tomu určeným. Impregnace z batohu samozřejmě neudělá nedobytnou pevnost, riziko promoknutí ale přece jen o něco sníží.

Další možností, jak aktovku a v ní uložené věci chránit, je praktická pláštěnka na batoh. Tu může školák nosit vždy připravenou v některé z malých kapsiček – složená totiž nezabere skoro žádné místo a je lehká jako pírko. K některým modelům jsou k dostání pláštěnky přímo na míru a v ladícím odstínu. Bez problémů ale poslouží i některá z univerzálních pláštěnek v odpovídající velikosti.

5. Pravidelný páteční úklid

A ta nejlepší rada na závěr – v pravidelnosti je síla. Udělejte si se svým školákem malý rituál a každý pátek aktovku kapsu po kapse projděte. Věřte nám, že není nic horšího než dva měsíce stará svačina kvetoucí plísní v několika zelených odstínech – jejího odéru se zbavuje opravdu těžko.

Čas od času můžete batoh i důkladněji vyčistit. Nikdy jej však neperte v pračce a při údržbě dbejte pokynů výrobce. Pokud je otření vlhkým hadříkem slabý kalibr, můžete batoh opatrně osprchovat vlažnou vodou a očistit jemnou houbičkou. Následně jej nechte důkladně vyschnout. Vyhněte se však několikahodinovému vystavování na přímé slunce – zářivé barvy by se mohly nepěkně vyšisovat.

17. 8. 2018

Nahoru