Jaké jsou rozdíly mezi textilním a skořepinovým kufrem?
Chystáte se pořídit nový kufr, ale pořád si lámete hlavu nad tím, zda textilní či skořepinový? Nechte si od nás poradit. Každý z kufrů má své výhody a naopak i nevýhody. Pojďme si je trochu shrnout, ať je to rozhodování jednodušší.
Textilní kufry
Textilní kufry jsou prostě klasika. A možná také proto si hrdě drží druhé místo v oblíbenosti kufrů dle materiálu. Pokud milujete cestování vlakem, autem či autobusem, textilní kufry si zamilujete. Méně vhodné jsou ale pro milovníky letadel. Víme totiž asi všichni, jak je s našimi kufry na letištích zacházeno. Textilní kufr se vám tak po cestě letadlem může vrátit potrhaný či rozřezaný a vy ani nebudete vědět jak. Je tady ale také možné řešení. Kufr si zabalte! Doma do potravinářské fólie nebo poproste o zabalení letištní službu. V případě, že si nevíte rady, není nic jednoduššího než se mrknout na náš článek o ochraně kufrů, se kterým bude balení hračka. A v případě, že hledáte pouze palubní kufr, máte vyhráno. Textilní je pro vás ideální volbou. Najdete na něm totiž kapsičku na doklady, pohodlně do něj uložíte knížku a jeho nízká váha vás opravdu překvapí.
Výhody textilních kufrů
- flexibilita
- expandér
- více kapes
- nižší hmotnost
- cena
Nevýhody textilních kufrů
- může promoknout
- lehce se zašpiní
- náročnější údržba
- nevhodný pro křehké věci
A z čeho jsou vlastně textilní kufry vyrobeny?
Nylon
Právě nylon je jedním z nejoblíbenějších materiálů při výrobě textilních zavazadel. Je totiž velmi lehký, ale přitom pevný a odolný. Jeho velkou výhodou je také poměrně snadná údržba.
Polyester
Tato tkanina ze syntetických vláken je poměrně zrádná. Její kvalita se totiž může lišit u každé jednotlivé značky kufru, a to z důvodu odlišného zpracování. Pevnost materiálu totiž závisí zejména na tloušťce použitých vláken a jejich hustotě tkaní.
Balistický nylon
Tento super materiál se také používá při výrobě kufrů. Jeho výhodou je pevnost, lehkost a snadné čištění.
Na Bagis.cz najdete nepřeberné množství textilních kufrů různých velikostí, tvarů a barev. Vybírat můžete mimo jiné ze značek jako: Samsonite, American Tourister, March, Travelite a mnoha dalších.
Skořepinové kufry
Pomyslným výhercem soutěže o nejoblíbenější materiál kufru vyhrály skořepinové, které jsou nejčastěji vyrobeny z plastu nebo hliníku. Tyto kufry se těší své oblíbenosti zejména vzhledem ke svým specifickým vlastnostem.
Výhody skořepinových kufrů
- nepromokavé
- pevné
- velmi dobře se udržují
- chrání obsah kufru
- méně se škrábou a špiní
Nevýhody skořepinových kufrů
- vyšší hmotnost než textilní
- nejsou flexibilní
- vyšší cena
Pokud se i přes pevnost materiálu o svůj kufr bojíte, inspirujte se našimi radami v článku „Ochraňte svůj kufr před odletem! Jak na to?“Jak jste se dočetli, pro ochranu kufru můžete mimo jiné použít například obal na kufr, kterých najdete spoustu motivů.
Hliníkové kufry
Další, velmi výjimečnou kategorií, jsou kufry hliníkové. Tyto kufry zajisté uspokojí i toho nejnáročnějšího cestovatele. A to zejména jejich neporazitelnou odolností. Velkou „vychytávkou“ těchto kufrů je elektronický štítek, se kterým komunikujete přes aplikaci v chytrém telefonu. Tyto kufry jsou vhodné pro cestovatele, kteří si potrpí na pohodlí a bezpečnost při cestování a navíc jsou ochotni si za tyto vlastnosti připlatit. Prohlédněte si hliníkové kufry značky Riwoma, se kterými zajisté nešlápnete vedle.
Tip na závěr
Ať už jste fanoušky kufrů textilních, skořepinových či těch hliníkových, ve všech případech doporučujeme zainvestovat a koupit si kufr alespoň ve střední cenové hladině.