Jak vyčistit batoh nebo cestovní kufr
Toužíte po tom, aby byl váš kufr či batoh stále jako nový? To ale není jen tak. Přestože se snažíte své oblíbené cestovní zavazadlo chránit, co to jen jde, jeho ušpinění se bohužel neubráníte. Všichni víme, jak je se zavazadly na letištích zacházeno a i ostatní prostory pro cestovatele nejsou mnohdy úplně čisté. Pokud tedy chcete mít své zavazadlo stále jako nové, jeho čištění se nevyhnete. A to není všechno. Určitě se vyplatí přečíst si pár našich rad a tipů.
V první řadě je důležité si uvědomit, že čištění vašeho batohu či kufru nebude úplně stejné jako praní špinavého prádla v pračce. Kufr ani batoh totiž z důvodu svých specifických vlastností do pračky jednoduše nepatří, přestože by se tam mnohdy i s přehledem vešly. Na pračku tedy rovnou zapomeňte. Zavazadla je dobré čistit raději v ruce.
Čím čistit
Pokud nechcete mít kufr vybledlý nebo v horším případě „vyžraný“, určitě se vyhněte jakýmkoli chemickým prostředkům. Úplně nejlepší bude použití pouze mýdlové vody a šetrného hadříku. Odolnější skvrny pak zkuste odstranit měkkým kartáčkem. U některých druhů zavazadel jsou navíc použity specifické materiály pro zlepšení jejich funkčnosti, například pro zachování voděodolnosti zavazadla. Takového materiály byste přitom mohly jednoduše zničit použitím nevhodného čistícího prostředku. Pokud tedy chcete zachovat své zavazadlo ve stále dobrém stavu, je nutné přihlédnout k mnoha okolnostem (materiál, podmínky užití..). Specifikem v této oblasti jsou skořepinové kufry. Ty vyžadují udržování skořepiny teplou vodou za použití běžného saponátu. Vyvarujte se ale agresivním přípravkům, které by mohly poškodit povrch skořepiny.
Proč čistit
Čištění zavazadel není, jak se na první pohled může zdát, pouze estetickou záležitostí. Ano, nikdo z nás nechceme, aby se na nás při cestách ohlíželi kolemjdoucí a ukazovali si na náš zaneřáděný kufr či batoh, důvodů při čistění je ale více. Pravidelnou péči totiž zajisté prodloužíte životnost svého zavazadla klidně i o několik let. A vzpomeňme také funkčnost. Správnou péčí totiž zajistíme také správnou funkčnost zavazadla a zachování všech jeho specifických vlastností.
Suché zavazadlo, dobré zavazadlo
Další zásadou pro správnou péči o kufr či batoh je zachovat je suché. Ano, je jasné, že jsou situace, kdy to jednoduše není možné. Hustě prší, zavazadlo promokne a ne a ne uschnout. Nezoufejte, důležité je, abyste své zavazadlo nechali po příchodu domů oschnout v pokojové teplotě úplně do sucha. Až poté jej můžete s klidným srdcem znovu uložit do skříně. Při sušení se vyvarujte přímému slunci, které by mohlo nevratně zničit barvy. Nevhodné je také sušení u topení či jiného zdroje tepla. Pokud si navíc troufnete dát zavazadlo do skříně byť jen trochu mokré, riskujete tím rozmnožení plísní a tím poškození či úplné zničení zavazadla.
Pokud nic nefunguje
Vždy se nejdříve řiďte instrukcemi od výrobce. Než tedy začnete číst všemožné „babské“ rady, přečtete si pokyny k čistění přímo od výrobce. Může se totiž stát, že právě vaše zavazadlo je natolik specifické, že by jej běžné čištění mohlo znehodnotit. Pokud u svého výrobce nenaleznete žádný návod k čištění a údržbě, nebojte se kontaktovat příslušný zákaznický servis, kde vám zajisté pomohou.
Rada na konec: obal na kufr
Máte-li skořepinový kufr, můžete si vybrat z nepřeberného množství obalů těch nejrůznějších motivů. Těmito obaly jednoduše ochráníte váš kufr před znečištěním a poškrábáním. Smutnit nemusí ani majitelé látkových kufrů. Pro tyto kufry totiž existuje spousta látkových či silonových obalů.
Teď už tedy přesně víte, jak udržovat váš kufr i batoh v čistotě. Pokud jste se ale přece jen rozhodli pro úplně nový kousek, podívejte se na naši nabídku. Tak si jistě na své přijde každý.