Příruční zavazadlo do letadla – rady a tipy pro vás
Chystáte se na výlet, dovolenou či pracovní cestu? V tom případě je nezbytné si ještě před odletem ujasnit pár věcí, díky kterým předejdete zbytečným nepříjemnostem na letišti. Není totiž jedno, jak bude Vaše zavazadlo velké, kolik bude vážit a co si vněm povezete. Vše podléhá přísným pravidlům, za jejichž porušení si můžete pěkně připlatit. A jak to tedy s příručními zavazadly vlastně je? Přečtěte si náš souhrn informací, které byste měli vzít vpotaz.
Nejprve je důležité si ujasnit, co to vlastně je příruční zavazadlo. Za příruční zavazadlo je považováno jakékoli zavazadlo, které si cestující může vzít s sebou na palubu, a to bezplatně. Toto zavazadlo mají tedy cestující po celou dobu letu na palubě a ukládají jej do přihrádek nad sedadly. Příruční zavazadla jsou považována za velmi dobrého pomocníka při kratších letech, kdy není potřeba s sebou vézt příliš mnoho věcí. Problém ale nastává tehdy, když se snažíme do příručního zavazadla (s cílem ušetřit pár stovek za odbavení zavazadla) “nacpat” co nejvíce věcí. Pokud totiž zavazadlo překročí limitní hmotnost či rozměry dané aerolinkami, je nutné jej odbavit, s čímž jsou nakonec spojeny mnohem větší náklady, než kdybychom si nechali odbavit běžné palubní zavazadlo.
Limity kabinových zavazadel u jednotlivých leteckých společností
Limity pro váhu i rozměr příručního zavazadla se u jednotlivých dopravců liší. Aktuální informace jsou ale vždy dostupné na webových stránkách. Pro představu pár aerolinek a jejich limitů:
- easyJet: rozměry zavazadla 56x45x25 cm, bez váhového limitu
- Ryanair: rozměry zavazadla 55x40x20 cm, váhový limit 10 kg + možnost druhého malého zavazadla o rozměrech 35x20x20 cm zdarma
- Jet2.com: rozměry zavazadla 56x45x25 cm, váhový limit 10 kg
- AirAsia: rozměry zavazadla 56x36x23 cm, max. 7 kg + 1 notebook či kabelka
- Wizz Air: rozměry zavazadla - 55 x 40 x 23 cm, váhový limit 10 kg
Co si mohu do kabinového zavazadla zabalit
Tekutiny v příručním zavazadle
Co se týká tekutin, na ty jsou stanovena přísná pravidla a podmínky, kterými se cestující musí řídit. Nelze totiž přepravovat jakékoli tekutiny, ale jen ty, jejichž množství nepřekročí 100ml na obal. Celkem si ale i tak lze převést pouze 1l tekutin. Tekutiny je také nutné uzavřít do společného obalu o rozměrech cca 20x20cm. Tento sáček je nutné při kontrole umístit do boxu a nechat projet scenerem. Výjimku tvoří pouze léky a stravovací přísady, u kterých je vyžadováno lékařské doporučení a dětská výživa.
- U tekutin rozhoduje obal. Nezáleží tedy na tom, kolik tekutiny konkrétně v obalu vezete, ale na tom, jaký objem má obal samotný. Obaly přes 100ml Vám tudíž budou zabaveny bez ohledu na to, kolik tekutiny v nich vlastně vezete.
- Pokud se rozhodnete nakoupit tekutiny v duty free zóně, rozhodně si nechte vystavit potvrzení a nakoupené zboží neotvírejte.
Jídlo v příručním zavazadle
Jídlo je také možné si s sebou vzít na let letadlem. Je ale důležité řídit se pár pravidly. Například ovoce a zeleninu lze převážet pouze v rámci Evropské unie. Na tekutiny si dávejte obzvlášť pozor, pro ty jsou speciální podmínky popsané v odstavci výše.
Povolené předměty v příručním zavazadle
Při balení příručního zavazadla stačí používat běžný selský rozum. Sbalte si tedy pouze předměty, které by nemohly nijakým způsobem ohrozit Vaše okolí. Pro příklad uvádíme předměty, které si cestující velmi často balí do příručního zavazadla a letištní kontrola je nepovažuje za nijak nebezpečné.
- Šperky, hodinky a jiné cennosti
- Notebook, fotoaparát, tablet, kamera, mobilní telefon, herní zařízení, přehrávač
- Peníze, platební kartu
- Doklady
- Štítky od odbavených zavazadel
- Letenky
- Žvýkačky či jiné bonbony
- Potřebné léky
- Jedna další vrstva oblečení
- Klíče
- Deštník
- Kniha
- Dětská strava – jakékoli množství
- Léky s předpisem/ bez předpisu pouze v množství nezbytném při letu
- Oříšky, pečivo, sušenky, uzeniny, sýry
- Deodorant (balení do 100ml)
- Jednoduchý zapalovač
Zakázané předměty v příručním zavazadle
Stejná zásada platí i pro zakázané předměty v příručním zavazadle. Vždy je nejlepší cestou použít běžný selský rozum. Pokud uznáme, že by daný předmět mohl ohrožovat Vás či Vaše okolí, určitě si jej neberte s sebou na palubu. Níže pár příkladů.
- Zapalovač
- Manikúrová souprava
- Ostré předměty (nůž, nůžky, vývrtky)
- Klíče, hřebíky, kladiva, šroubováky
- Příbory
- Žiletky, břitvy
- Zbraně a jejich napodobeniny
- Parfémy a deodoranty, pepřový sprej
Podle čeho kabinové zavazadlo vybrat
Pokud přemýšlíte o koupi příručního zavazadla, určitě si tuto koupi pořádně rozmyslete. V současné době je na trhu nepřeberné množství kufrů a zavazadel o různých rozměrech, barvách, vahách. Mějte na paměti, že při koupi kufru se vyplatí investovat. Kvalitnější kufry jsou totiž mnohem lehčí (ideálně <1,5kg), snáz se ovládají a mají mnohem kvalitnější kolečka než jejich levnější kolegové. Co se rozměrů týče, výrobci se snaží respektovat požadavky aerolinek a pod nálepkou „příruční zavazadlo“ nabízejí taková zavazadla, která bez problémů vyhoví kritériím jednotlivých leteckých společností.
Jak si zabalit už tedy víme. Ale do čeho? Čeká vás služební cesta nebo prodloužený víkend za hranicemi a nemáte vhodné příruční zavazadlo? Potom se podívejte na náš sortiment. Zde si vybere každý, ať už letí s easyJet, Ryanair nebo Wizz Air.