Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sleva - 10 % na veškeré nezlevněné zboží BS10V1219 V obchodě boardstar.cz

Zavřít

Menu

Jak vybrat turistický batoh?

Pořádný turistický batoh by neměl chybět žádnému nadšenc, ať už jednodenních či vícedenních turistických výletů. S výběrem toho pravého turistického batohu to ale není jen tak jednoduché a proto je potřeba tomu věnovat čas. Špatně vybraný batoh vám totiž může hodně znepříjemnit vaši jinak skvělou dovolenou. Pokusili jsme se pro vás sepsat pár věcí, nad kterými je potřeba se při výběru toho pravého turistikého batohu zamyslet.

Jak vybrat turistický batoh?

Velikost

Velký batoh je super věc. Dáte do něj vše, co potřebujete (i nepotřebujete) a nemusíte nad každou věcí přemýšlet, zda si ji vzít či nikoli. ALE! Vetší objem znamená vyšší hmotnost a také více starostí. S objemným batohem se totiž mnohem hůře cestuje. Ať už cestujete autobusem, vlakem, letadlem nebo jdete pěšky, velký batoh je vždy omezující.

Jaká velikost je tedy ideální?

Samozřejmě neexistuje žádný zázračný batoh, který bude ideální na všechny vaše výlety. Nicméně před koupí batohu je zásadní si odpovědět na základní otázky. Kam jedu? Na jak dlouho? Co všechno budu potřebovat? A tak dále. Kritérií je nespočet. Přesto, že je každý výlet jiný, máme pro vás, co se velikosti týče, taková malá doporučení.

- na jednodenní výlet by vám měl postačit batoh o objemu zhruba 35 litrů.

- na víkendové či několikadenní výlety se hodí batoh o objemu 40 – 50 litrů.

- na týdenní cesty, na které s sebou ponesete i nějaké potraviny, se již hodí batoh o objemu 60 litrů a více.

Rada: Pokud se chystáte na celodenní či několikadenní túry, na kterých budete mít batoh stále na zádech, dobře si rozmyslete věci, které si s sebou vezmene. Každé kilo se totiž pořádně pronese.

Tip: Jásáte, že už víte, jak velký batoh budete potřebovat? Tak trochu brzděte, ještě nemáte vyhráno. Objem batohu udávaný výrobcem totiž nemusí být vždy směrodatný. Hodnoty jsou někdy uváděny jako rozměry celého batohu, jindy rozměry bez bočních kapes. Pokud tedy u produktu není tato informace uvedena, vždy je dobré se nejdříve zeptat výrobce či prodejce.

Materiál

Voděodolnost:

Co se propustnosti vody týče, nemusí být váš batoh absolutně voděodolný, postačí například polopropustnost, díky které hravě vydrží mrholení či mírný déšť. Při větším děšti je pak možné použím přídavnou plachtu, která je součástí některých batohů, případně se dá zakoupit i zvlášť.

S materiálem to ale není tak jednoduché, při výrobě batohu se jich totiž používá více a každý je trochu jiný. Jiný na dno batohu, jiný na záda a jiný také na samotné tělo batohu.

Rada: Doporučujeme vybírat batohy z opravdu kvalitních materiálů. Kvalita použitého materiálu se totiž může značně odrazit na životnosti samotného batohu.

Zádový systém

Na zádový systém batohu by měl být použit odvětraný a rychleschnoucí materiál. To je tedy důvod, proč u většiny batohu vidíme na zadní straně tuhou pěnu potaženou síťovinou či látkou.

Cena

Středně velký turistický batoh pořídíte i za 1 000 – 2 000 Kč. Pokud jej hodláte využívat pouze jednou ročně, není ani větší investice nutná. Je ale nutné počítat s tím, že se cena odrazí na živostnosti batohu. Pokud tedy hledáte batoh, který budete používat častěji, je vhodné zabrousit do kvalitnějších, ale zároveň také dražších batohů.

Značky

Mezi nejoblíbenější značky turistických batohů patří značky Osprey, Deuter a Vaude. Batohy těchto značek navíc představují velmi dobrý poměr kvality a ceny, proto se do nich bezpochyby vyplatí investovat.

Vybavení batohu

Víko batohu s kapsičkou:

Víko na horní straně batohu funguje zejména jako ochrana obsahu batohu. Zpravidla v něm ale bývají, ať už vnější či vnitřní kapsičky. Za nás je velmi užitečná zejména vnitřní kapsička, do které hezky schováte vaše doklady, budete je mít vždy hned u sebe a nemusíte kvůli nim přehrabovat celý batoh.

Boční kapsy:

Kapsy na boku se vždy hodí. Praktické jsou zejména na uschování láhve s vodou u které zajisté oceníte, že ji máte v průběhu celého výletu po ruce.

Vnitřní prostor:

Batohy nabízí buď nedělený vnitřní prostor nebo prostor rozdělen zpravidla jednou přihrádkou. V tomto případě záleží na preferencích každého z nás, jakou variantu máme raději.

Vstup ze spoda:

Zejména u větších batohů zajisté každý ocení také možnost jeho otevření ze spoda. Asi každý správný turista totiž zná ten pocit, když si potřebuje něco vytáhnout z batohu a musí se k tomu „prohrabat“ až na samotné dno.

Bederní pás:

Velmi užitečná věc zejména pro ty, kteří cestují s většími a těžšími batohy. Pás totiž ulehčí vaším zádům a ramenům a batoh se navíc při chůzi tolik nekymáci.

Uzamykatelné zipy:

Zipy, které jednoduše zamčete k sobě, se hodí zejména pokud cestujete nejrůznějšími dopravními prostředky.

Pomohli jsme vám s výběrem vašeho vysněného turistického batohu? My doufám, že ano. Tak hurá na výlet!

5. 4. 2019

Nahoru