Jak vybrat pořádný turistický batoh?
Pořádný turistický batoh by neměl chybět žádnému nadšenc, ať už jednodenních či vícedenních turistických výletů. S výběrem toho pravého turistického batohu to ale není jen tak jednoduché a proto je potřeba tomu věnovat čas. Špatně vybraný batoh vám totiž může hodně znepříjemnit vaši jinak skvělou dovolenou. Pokusili jsme se pro vás sepsat pár věcí, nad kterými je potřeba se při výběru toho pravého turistikého batohu zamyslet.
Velikost
Velký batoh je super věc. Dáte do něj vše, co potřebujete (i nepotřebujete) a nemusíte nad každou věcí přemýšlet, zda si ji vzít či nikoli. ALE! Vetší objem znamená vyšší hmotnost a také více starostí. S objemným batohem se totiž mnohem hůře cestuje. Ať už cestujete autobusem, vlakem, letadlem nebo jdete pěšky, velký batoh je vždy omezující.
Jaká velikost je tedy ideální?
Samozřejmě neexistuje žádný zázračný batoh, který bude ideální na všechny vaše výlety. Nicméně před koupí batohu je zásadní si odpovědět na základní otázky. Kam jedu? Na jak dlouho? Co všechno budu potřebovat? A tak dále. Kritérií je nespočet. Přesto, že je každý výlet jiný, máme pro vás, co se velikosti týče, taková malá doporučení.
- Na jednodenní výlet by vám měl postačit batoh o objemu zhruba 35 litrů.
- Na víkendové či několikadenní výlety se hodí batoh o objemu 40 – 50 litrů.
- Na týdenní cesty, na které s sebou ponesete i nějaké potraviny, se již hodí batoh o objemu 60 litrů a více.
Rada: Pokud se chystáte na celodenní či několikadenní túry, na kterých budete mít batoh stále na zádech, dobře si rozmyslete věci, které si s sebou vezmene. Každé kilo se totiž pořádně pronese.
Tip: Jásáte, že už víte, jak velký batoh budete potřebovat? Tak trochu brzděte, ještě nemáte vyhráno. Objem batohu udávaný výrobcem totiž nemusí být vždy směrodatný. Hodnoty jsou někdy uváděny jako rozměry celého batohu, jindy rozměry bez bočních kapes. Pokud tedy u produktu není tato informace uvedena, vždy je dobré se nejdříve zeptat výrobce či prodejce.
Materiál
Voděodolnost
Co se propustnosti vody týče, nemusí být váš batoh absolutně voděodolný, postačí například polopropustnost, díky které hravě vydrží mrholení či mírný déšť. Při větším děšti je pak možné použím přídavnou plachtu, která je součástí některých batohů, případně se dá zakoupit i zvlášť.
S materiálem to ale není tak jednoduché, při výrobě batohu se jich totiž používá více a každý je trochu jiný. Jiný na dno batohu, jiný na záda a jiný také na samotné tělo batohu.
Rada: Doporučujeme vybírat batohy z opravdu kvalitních materiálů. Kvalita použitého materiálu se totiž může značně odrazit na životnosti samotného batohu.
Zádový systém
Na zádový systém batohu by měl být použit odvětraný a rychleschnoucí materiál. To je tedy důvod, proč u většiny batohu vidíme na zadní straně tuhou pěnu potaženou síťovinou či látkou.
Cena
Středně velký turistický batoh pořídíte i za 1 000 – 2 000 Kč. Pokud jej hodláte využívat pouze jednou ročně, není ani větší investice nutná. Je ale nutné počítat s tím, že se cena odrazí na živostnosti batohu. Pokud tedy hledáte batoh, který budete používat častěji, je vhodné zabrousit do kvalitnějších, ale zároveň také dražších batohů.
Značky
Mezi nejoblíbenější značky turistických batohů patří značky Osprey, Deuter a Vaude. Batohy těchto značek navíc představují velmi dobrý poměr kvality a ceny, proto se do nich bezpochyby vyplatí investovat.