Jak se starat o cestovní kufr, aby vydržel dlouho
Cestovní kufr je nezbytným společníkem každého cestovatele a správná péče o něj může prodloužit životnost zavazadla a zajistit, že vám bude sloužit po mnoho let. Před každou cestou si proto udělejte čas na rychlou kontrolu a ujistěte se, že je kufr v pořádku. Tím předejdete nepříjemnostem na cestách a váš kufr vám bude dlouho sloužit. Pokud ale chcete, aby vám váš společník na cesty vydržel opravdu dlouho, bude potřeba se zaměřit i na další věci. Jaké?
Jak pečovat o cestovní kufr
Když už po zdlouhavém výběru naleznete ideální kufr, rozhodně ho po krátkém používání nechcete mít ušpiněný, poškozený a muset ho zase nahradit novým. Doporučujeme proto zaměřit se i na jeho údržbu. ta vám sice zabere nějaký čas, ale zavazadlo vám tak bude dobře sloužit po dlouhá léta. A nejenže při cestování špinavý a pochroumaný kufr nepůsobí vůbec dobře. Ještě k tomu to může razantně zkrátit jeho životnost. Je proto dobré kufr pravidelně čistit a dávat mu potřebnou péči. Každý typ kufru ale vyžaduje trošku jiné zacházení a způsob údržby kufru i jeho čištění. Jak tedy na to?
Jak se starat o skořepinový kufr
Vlastníci skořepinového kufru si s čištěním nemusí lámat hlavu téměř vůbec. Nejenže jsou tyto kufry zpravidla nepromokavé, a jsou také o něco pevnější. Skořepinové kufry jsou ale také velmi dobře udržovatelné. Jejich pevný povrch stačí pouze otřít a kufr je jako nový. Použít můžete také čistící prostředky. Jen si před tím zkontrolujte, zda to výrobce vašeho kufru nezakazuje. Pokud ano, mohli byste poškodit povrch kufru, nebo jeho barvu. V tomto případě použijte raději pouze mýdlovou vodu, kterou nemůžete nic zkazit. K čištění můžete použít jemný kartáč, houbičku nebo hadřík. Při používání kartáče si ale dávejte opravdu pozor, aby byl jemný. V opačném případě byste mohli povrch kufru poškrábat.
Jak se starat o látkový kufr
Pokud máte kufr látkový, jeho údržba bude o něco složitější. Jeho velkou výhodou tohoto materiálu je ale flexibilita a přizpůsobivost. Lépe se proto hodí například na cesty autem, kam ho můžete snadněji vtěsnat. Disponuje také mnoha vnitřními i vnějšími kapsami, kam můžete vložit věci, které chcete mít rychle při ruce. V neposlední řadě látkové kufry v dnešní době nabízí i možnost rozšíření objemu až o několik litrů. Při nutnosti odstranění nečistot je ale textilní kufr o něco méně praktický. Drobné zašpinění můžete zkusit otřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou a použít je k tomu vhodné buď pouze mýdlovou vodu nebo případně pěnu, či prášek na čištění čalouněného nábytku. V případě, že je ovšem kufr zašpiněný opravdu hodně, je lepší nechat jeho očištění na odbornících a odnést jej do čistírny. Textilní kufry se také doporučuje impregnovat. Látka se tak prakticky uzavře a bude do sebe vsakovat méně nečistot, prachu, a také kapalin.
Jak čistit vnitřní část kufru
Některé kufry mají vnitřní část odnímatelnou. Pokud mezi ně patří i ten váš, máte vyhráno. Tuto část vyndejte, pořádně vyklepejte, a pokud to výrobce dovoluje, můžete ji i vyprat. V případě, že váš kufr není takto rozebírací, stejně nevěšte hlavu. Vnitřek zavazadla se dá vyčistit jednoduše, jedlou sodou smíchanou s vodou. Jen si po dokončení této procedury dejte pozor, aby jste pořádně odstranili zbytky jedlé sody, a ta tak nezůstala uvnitř. Nezapomeňte, že nečistoty se skrývají také ve spárách, švech a kapsách. Dobré je proto vyčistit i tyto prostory. Zde použijte klidně vysavač, a zbavte tak kufr i prachu a drobků, které nejsou vidět. Při vysávání doporučujeme použití ideálně hlavice na vysavač s kartáčkem, který odstraní opravdu všechnu špínu. a zde je ještě několik tipů na čištění kufrů.
- Kufr ukliďte co nejdříve: Čím déle budete čištění odkládat, tím hůře půjdou nečistoty odstranit. Proto je vhodné věnovat zavazadlu trochu času a péče co nejdřív po návratu z cesty.
- nepoužívejte agresivní čistící prostředky: Mohli byste jimi totiž poškodit nejen barvu a vzhled kufru, ale také jeho povrch, se kterým souvisí budoucí odolnost materiálu.
- Skvrny začněte čistit jen pomocí vody: Nejde sice o nejefektivnější variantu, ale v mnohých případech postačí. Až pokud voda nezabere, sáhněte po čistících prostředcích.
- Nechte kufr dostatečně vyschnout: Po vyčištění je nejlepší nechat kufr jednoduše otevřený uschnout při pokojové teplotě. Jestliže na to ale nemáte dostatek času, můžete použít také fén na vlasy. Při sušení fénem si ale dejte velký pozor, abyste kufr nepoškodili, nebo dokonce nespálili.
Jak ochránit cestovní kufr před poškozením
Nejen při cestě letadlem váš kufr ocení ochrannou fólii nebo speciální vak, který lze koupit zvlášť, a do kterého váš kufr jednoduše vložíte. Použití těchto ochranného obalu je přitom vhodné také při cestování autem, nebo jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem. Při cestě letadlem ale samozřejmě můžete použít i ten nejjednodušší a nejrychlejší způsob, a to nechat si kufr zabalit přímo na letišti. Nezapomínejte ale, že kufr slouží primárně jako zavazadlo, nikoliv jako módní doplněk. Nemusíte se tedy bát, že byste v řadách turistů nenalezli pochopení pro opoužívaný, zaprášený, nebo poškrábaný kufr. Hlavní je aby měl neporušený a funkční zámek, stále kvalitní povrch, a především aby jste ho řádně využívali a vaše cesty si vždy užili.
Jak se zbavit zatuchlého zápachu v kufru
Stát se může ale leccos. Tedy například i to, že budete mít kufr uskladněný v ne příliš větraných, nebo dokonce zatuchlých prostorech, a váš kufr poté nasákne zápach zatuchliny. Ta se sama o sobě dost těžko odstraňuje. Z přírodních materiálů to jde většinou o něco snadněji, ale u syntetických je to skutečně běh na dlouhou trať. Tím největším problémem přitom je fakt, že vám zatuchlinu posléze nasákne i oblečení, které v kufru máte. A samotné větrání na čerstvém vzduchu nebo mytí zavazadla saponáty nepomůže. Nevěšte ale hlavu. Nic totiž ještě není ztraceno. Z vlastních zkušeností totiž víme, že předtím, než váš kufr uložíte do skříně nebo prostoru, který je pro něj určen, stačí do kufru dát svazek čerstvé nebo sušené levandule. Ta je neskutečně aromatická, a dokáže pohltit dokonce i tak silný zápach, jako je zatuchlina.