Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Menu

Jak překonat strach z létání?

Toužíte po krásné exotické dovolené, ale děsí Vás už jen pocit nástupu do letadla? Nenechte své tělo rozhodovat o Vás a zapracujte na sobě. Takzvanou aviofobií trpí téměř polovina lidí a dokonce každý desátý odmítne nastoupit do letadla. Odpovězte si sami, no není to škoda? Nechat se ovládnout vlastním strachem a nakonec místo krásné dovolené u moře zůstat doma? Ano, létání opravdu není pro všechny, ale my jsme si pro Vás připravili pár tipů, které by Vám se strachem z létání mohly alespoň trošičku pomoci.

Jak překonat strach z létání?

Nemějte strach z technických problémů

Ano, samozřejmě, technický problém nastat může, ale musíme si uvědomit, že žádné letadlo nestojí a nepadá na „jedné závadě“. Tento propracovaný lidský vynález je souborem mnoha propojených zástupných systémů. Nehoda tedy není záležitostí jedné závady, ale spíše sletem mnoha nešťastných náhod. Pro leteckou dopravu stojí také fakt, že letadla procházení během svého provozu pravidelnými měsíčními, půlročními i ročními kontrolami. A letecké společnosti v tomto případě nenechávají nic na náhodě. Případná komplikace či letecká katastrofa by totiž stála samotnou společnost nemalé finanční prostředky, případně dokonce zánik letecké společnosti. A to není určitě pro žádného zprostředkovatele žádoucí.

Zkuste si porovnat bezpečnost letu s jízdou jiným dopravním prostředkem

Přestože se asi někomu z Vás zdá, že letadlo je dopravní prostředek, kterým spíš „spadnete, než doletíte do cíle“ vězte, že tomu tak ani zdaleka není. Vše je jen o zvyku. Autem jezdíme denně, vlak nebo třeba MHD, není problém. Nebo snad máte mžitky před očima, když nastupujete do auta? A to asi ani netušíte, že právě auto je mnohem nebezpečnější. Zkuste si jen tak zabrouzdat na internetu a zjistíte, že letadlo je opravdu nejbezpečnější dopravní prostředek a že pokud se ve zdraví dopravíte na letiště, máte prakticky „vyhráno“.

Turbulence? To přece není nic neobvyklého

Omdlíváte při každé turbulenci? Nebojte, přestože jsou turbulence bezesporu nepříjemné, není známa žádná nehoda, kterou by přímo způsobily. Jde tak o normální, očekávanou součást letu, která sice pravděpodobně zaskočí a znejistí Vás, ale určitě ne piloty. Jediné nebezpečí, které tak cestujícím při turbulencích hrozí je to, které si způsobí sami tím, že neuposlechnou upozornění a nepřipoutají se.

Důvěřujte svému pilotovi

Přestože Vy létáte na dovolenou jednou ročně, Vaše letadlo řídí lidé, kteří to dělají denně, jsou k této práci vyučeni, prošli neuvěřitelnou spoustou zkoušek a simulací a hlavně, svou práci milují. Jen se vžijte do jejich situace, při vzletu letadla přece nejde „jen“ o Váš život, ale o život všech cestujících a také samotného pilota, který je dostatečně zralý a zkušený a uvědomuje si, jaké následky může mít jeho pochybení.

Naplánujte si, co budete při letu dělat

Pro lidi se strachem z létání není nic horšího, než plná hlava katastrofických scénářů a myšlenek během celého letu. Pokud tedy strachem z létání trpíte, naplánujte si, co budete v průběhu letu dělat. Sbalte si křížovky, časopis, učte se fráze, které budete po příletu potřebovat…zkrátka vše, co Vás na čas zabaví a Vy tak přejdete na jiné myšlenky.

Zvolte si raději přímý let přes den

Pokud máte možnost výběru, je vždy lepší si zvolit let za denního světla. Co se času týče, přímý let zajisté uvítáte. Je vhodnější i z hlediska pohodlí a hlavně určitě oceníte, že budete do letadla nastupovat pouze jednou a strávíte tam, byť jen o hodinu méně.

Jak je to s alkoholem?

„Dám si prášek, nějakého toho panáčka nebo dva a můžu letět“. Ano, tohle se strategie mnoha z nás a musíme říct, že osvědčená. Pokud jste pouze velmi příležitostní pasažéři a s alkoholem to nepřeženete, může se Vám opravdu „lépe“ letět. Pokud však létáte prakticky pořád či hodně často, určitě doporučujeme se se strachem z létání vyrovnávat jiným způsobem, zvlášť když letíte pracovně.

Tak to, už se nebojíte? Zkuste si vzít alespoň nějaké naše rady k srdci a my věříme, že se Vám hned bude létat snáz. Tak krásnou dovolenou a hlavně šťastnou cestu :)

7. 6. 2019

Nahoru